قیمت گذاری زعفران در کشمون چطور انجام می‌شه؟

17 اردیبهشت 1396 / 15 نظر / 9839 بازدید

 

این پست در بهمن ماه 1397 به روز رسانی شده است.

 

روش تعیین قیمت زعفران در کشمون

ما در کشمون چند روش قیمت گذاری رو تا به امروز امتحان کردیم؛ روش اولی که امتحان کردیم تعیین قیمت بر اساس قیمت تمام شده بود (سهم کشاورز بر اساس کیفیت تعیین می شد). روش دوم که امتحان کردیم این بود که قیمت گذاری به صورت آزاد توسط کشاورز انجام بشه. اما تعیین کیفیت توسط کشمون اندازه گیری و اعلام بشه. در این نظام قیمت گذاری، حق الزحمه کشمون بر اساس هزینه تمام شده خدمات کشمون تعیین می شد. اما هر دو روش مسائل خودش رو داشت.
در حال حاضر روش قیمت گذاری در کشمون بر اساس کشش بازار است. به این معنی که فاصله قیمتی خرید از کشاورز تا قیمت فروش زعفران در شهر تهران را، با کشاورز از نظر هم هزینه و هم درآمد، به صورت مساوی تقسیم می کنیم. در ادامه درباره جزئیات این روش بیشتر توضیح می دهیم.

شاخص کیفی کشمون Keshmoon Quality Index

شاخص های کیفی مختلف که برای زعفران وجود دارد، همه جوانب مختلف زعفران، اعم از جنبه های تجاری و جنبه های آزمایشگاهی را پوشش نمی دهند. برای جبران این کمبود، ما شاخصی به عنوان "شاخص کیفی کشمون" یا Keshmoon Quality Index تعریف کرده ایم. برای اطلاع درباره این شاخص کیفی، لطفا این بلاگ پست را مطالعه کنید.
زعفران کشاورزها در کشمون، پس از نمونه برداری، پلمپ و انجام آزمایشات در یک آزمایشگاه سوم، طبق شاخص کیفی کشمون، از 0 تا 100 امتیاز می گیرد. امتیاز بالاتر به معنی این است که زعفران در مجموع فاکتورهای مختلف دارای کیفیت بالاتر می باشد. 

قیمت زعفران کشمون

 

تعیین کیفیت زعفران کشاورز در کشمون

 

روش قیمت گذاری زعفران در کشمون

وقتی امتیاز زعفران کشاورز بر اساس "شاخص کیفی کشمون" مشخص شد، در واقع تعیین می شود که زعفران کشاورز چقدر بهتر از متوسط بازار زعفران است و در نتیجه چقدر باید بالاتر از متوسط قیمت زعفران به فروش برسد. اگر کیفیت زعفران یک کشاورز حداکثر مقدار تعریف شده باشد، قیمت فروش آن در وبسایت کشمون، 15% بالای قیمت در تهران خواهد بود (به عنوان مثال اگر قدرت رنگدهی زعفران 300 باشد، قیمت آن 15% بالای قیمت تهران خواهد بود. لازم به ذکر است که طبق استاندارد ایران، قدرت زنگدهی زعفران درجه یک باید 200 و ممتاز باید 220 باشد.). همچنین اگر کیفیت زعفران یک کشاورز، از متوسط کیفیت بازار پایین تر باشد، مشخص می شود که زعفرانش چقدر باید ارزان تر از متوسط بازار به فروش برسد. اگر کشاورزی حداقل کیفیت قابل قبول را داشته باشد، یعنی قدرت رنگدهی آن 140 باشد، قیمت فروش آن 5% کمتر از متوسط قیمت فروش در تهران است.

بعد از مشخص شدن قیمت فروش زعفران کشاورز (که بر اساس کیفیت زعفران کشاورز می باشد)، بایست مشخص کنیم که سهم کشاورز و سهم کشمون چقدر است. این کار یک منطق ساده دارد: قیمتی که کسبه محلی زعفران را از کشاورز می خرند مشخص می شد. قیمت فروش در کشمون هم پیش از این مشخص شده است. این فاصله قیمتی هم از نظر هزینه و هم از نظر درآمد، توسط کشمون، با کشاورز نصف می شود.
لیست هزینه های کار شامل موارد زیر است:
1- نمونه برداری از زعفران کشاورز، پلمپ زعفران کشاورز و ارسال نمونه به آزمایشگاه مورد تایید
2- هزینه های انجام آزمایش در آزمایشگاه (هر فصل دو بار با فاصله زمانی شش ماه)
3- ارزیابی مجموع عوامل موثر بر کیفیت مطابق "شاخص کیفی کشمون" توسط فرد متخصص
4- هزینه های جاری انبار و کارگاه بسته بندی دارای مجوزهای بهداشتی لازم (کارگاه دارای سیب سبز سلامت) از جمله حقوق نیروی کنترل کیفی که از نظر ادارات بهداشت و استاندارد ضروری است
5- هزینه مواد (متریال) بسته بندی که در حال حاضر برای بسته بندی استاندارد کشمون شامل قوطی فلزی زعفران، چاپ شناسنامه، حقوق نیروی بسته بندی و سایر هزینه های پیشبینی نشده است (مجموعا 4/641 تومان به ازای هر بسته یک مثقالی)
6- هزینه پاکت و جعبه پست و هزینه ارسال از طریق پست بعلاوه دستمزد اپراتور ارسال (مجموعا 2/783 تومان به ازای هر بسته یک مثقالی)
7- هزینه های بازاریابی برای هر کشاورز که زعفرانش روی سامانه کشمون به فروش برود.

از مجموع هزینه های بالا تنها موارد پنجم و ششم که مقادیر بسیار مشخص و تا حدودی ثابت در هر ماه را دارند، برعهده کشاورز می باشند. موارد اول، دوم، سوم، چهارم و هفتم توسط کشمون برعهده گرفته می شوند.

در تاریخ انتشار این مطلب، بسته به کیفیت، قیمت خرید زعفران سرگل در بازار قائن از کشاورز بین 35/000 تا 37/000 تومان می باشد. رقم پرداختی به کشاورز، بسته به کیفیت بین 42/000 تا 45/000 تومان می باشد. این به معنی در حدود 20% درصد افزایش قیمت برای کشاورز می باشد. برای کشاورزهایی که کیفیت زعفران بسیار خوب و بالایی دارند، این اضافه پرداخت به حدود 27% می رسد.

آیا قیمت زعفران کشمون در مقایسه با فروشگاه های دیگر زعفران بالاتر است؟

زعفران در بازار بازه قیمتی به نسبت بزرگی دارد. اما در اکثر موارد یک یا دو کشاورز در کشمون هستند که قیمت هایی در سطح پایین ترین قیمت های بازار دارند. شما اگر دارای حساسیت قیمتی هستید، می توانید از فیلتر ارزان ترین کشاورز در صفحه کشاورزها استفاده کنید و از این کشاورزها خرید کنید. 
به صورت کلی برنامه کاری ما در کشمون ارائه زعفران تست شده در آزمایشگاه و در نتیجه کیفیت مشخص است و همچنین کوتاه کردن زنجیره تامین با هدف افزایش درآمد کشارزهایی که زعفران با کیفیت بالا تولید می کنند.

خوب است بدانیم که زعفران، زعفران نیست. همانطور که ماشین، ماشین نیست، شما از هر نوع خودرو، یک کیفیت متناسب با قیمت ان خودرو را انتظار دارید. زعفران فاکتورهای کیفی بسیار متعددی دارد (به مطلب شاخص کیفی زعفران در اینجا که بالاتر هم معرفی شده است، مراجعه کنید). اگر شما فردی هستید که قبل از قیمت، کیفیت، سلامت و اصالت محصولات غذایی برای شما اهمیت دارد، احتمال زیاد کشمون بهترین محل برای تامین زعفران شماست.

 • ما در کشمون کنترل می کنیم تا فقط کشاورزها بتوانند عضو بشوند و هر کشاورز زعفران تولیدی خودش را بفروش برساند.
 • زعفران هر کشاورز را نمونه برداری می کنیم، پس از نمونه برداری پلمپ می کنیم و با کمک تست های آزمایشگاهی تعیین کیفیت می کنیم. سپس این زعفران را در کارگاه دارای سیب سبز سلامت بسته بندی می کنیم.
 • ما در کشمون زعفران را از کشاورز نمی خریم.بلکه خدماتی طراحی کرده ایم که کشاورز را قادر می کند، زعفرانش را آنلاین، به نام خودش و در یک فرایند کنترل شده، بفروش برساند. از این طریق کشاورز بین 5% تا نزدیک 30% افزایش درآمد پیدا می کند.
 • یکی از مهمترین و اصلی ترین برنامه های ما در کشمون، کمک به حفظ سفره های آب زیرزمینی و جلوگیری از خشکسالی در منطقه مان، خراسان جنوبی است. برای رسیدن به این مهم، کشمون تنها کشاورزهایی را پذیرش می کند که از منابع پایدار آب (قنات یا بندهای جمع آوری آب سطحی) استفاده می کنند. یا اگر چاه دارند، در جهت درصدی خاموش کردن چاه خود و حرکت به سمت پایداری در مصرف آب حرکت می کنند. این برنامه صرفه جویی آب در کشمون بسیار جوان است و ما به سختی در حال تلاش برای یافتن راهکارهای مناسب هستیم. امیدواریم بتوانیم در این مسیر موفق بشویم.

خرید زعفران از کشاورز

15 نظر

 1. سیاوش

  16 اسفند 1396

  کاری خوب است. کسبه و واسطه ها البته دشمن شما خواهند شد اما کسی زورش به اینترنت نمی‌رسه.

 2. محمدرضانجفی

  19 خرداد 1397

  باسلام، آرزوی موفقیت و کامیابی برای اعضای این تیم و این سامانه دارم. امید است با قطع دست دلالان "غیر منصف" حق واقعی تولید کننده، کشاورز و باغدار زحمتکش به آنها برسد.

 3. سید محمدرضا حسینی

  30 خرداد 1397

  سلام ودرود برای این استارتاپ،امیدواری وتحقق موفقیت های روز افزون دارم همچنین خوشحالم از اینکه دسترنج کشاورزان زحمتکش کشمون تماما نصیب خودشان میشود،انشاالله بتوانم از تولیدات آنها و معرفی محصولاتشان که مهر سلامت دارد بهره مند شوم،اقتضا میکند محصولات دارای علامت وبرندی باشد که بتواند مرغوبیتی را که دارد زبانزد نماید مثل سایر زعفرانهای موجود در بازار ،موفقیتتان را آرزومندم،محمدرضا حسینی،تهران

 4. رضا گودرزی

  12 مرداد 1397

  سلام کیفیت و قیمت محصولات کشمون در مقایسه با محصولات مشابه به مراتب بیشتر از حد انتظارمان بود، از اینکه به کوتاه کردن دست دلالان بی انصاف در بازار زعفران کمک میکنید صمیمانه سپاسگزارم، موفق تر باشید...

 5. خرمی

  03 شهریور 1397

  خدا به کسب و کارتون رونق و برکت بده. فوق العاده حرکت جالب و مثبتیه. از وقتی سایت شما بهم معرفی شده عاشقش شدم . این نحوه ی فروش باعث دلگرمیه بیشتر کشاورزای عزیز و دریافت محصول خالص و با کیفیت تر توسط مشتریه. ممنون از این همه صداقت، ایده، خلاقیت. خدا شما رو حفظ کنه برای ما و آینده ها. بدانید و آگاه باشید شما توی کرج چند تا طرفدار پر و پا قرص دارین :)

 6. سمیه نوری

  28 شهریور 1397

  سلام روز بخیر خد قوت. ایده تون عالی هست. در پناه الله یکتا، موفق، ثروتمند و سعادتمند باشید

 7. دنیا

  30 شهریور 1397

  آفرین باید گفت به این همه شفافیت

 8. فریبا

  06 آبان 1397

  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما عزیزان من زعفران از جای معتبر خریداری کردم یک مثقال 40000تومان با قیمت هایی که بابت زعفران در این سایت زده شده فرقی ندارد حتی با ریشه آن هم 45000 تومان با خرید مستقیم از کشاورز فرقی ندارد چطور می گویید ارزانتر

  لوگو کشمون: سلام دوست عزیز، تفاوت کار کشمون با سایر محل های معتبر عرضه زعفران این است که زعفران هر کشاورز جداگانه به آزمایشگاه ارسال می شود و شما می توانید سطح کیفیت مشخصی را انتخاب کنید. کشمون برای این تعیین کیفیت و تضمین کیفیت و همچنین آموزش کشاورزها هزینه انجام می دهد. همچنین برنامه کاری کشمون بهبود درآمد کشاورزان به جای عرضه با قیمت پایین تر در سمت مصرف کننده می باشد. همچنین ما در جایی ادعای قیمت ارزان تر نداشته ایم. اگر در جایی این مورد مشاهده کردید، بفرمایید تا اصلاح بفرماییم.

 9. محمدرضا نوروزی

  26 آذر 1397

  باسلام بسیارعالیست ازاینکه به کشاورزها کمک میکنید واقعآکاری خداپسندانه میکنید خودش خیرتون بده

  لوگو کشمون: سلام، سلامت باشین

 10. مجید

  28 دی 1397

  با سلام لطفا نام دوستان را محترمانه بنویسید یعنی چی ممد حسی ؟ شاید توی شهر شما اینجوری همدیگه رو صدا میزنند ولی دلیل نمیشه به اسامی اهانت کنید .

  لوگو کشمون: سلام ممنونم از پیامتون این توهین نیست این نام محلی هر فردی هست که بهش خوگرفته و هم دیگر رو با همین نامهای اصیل خطاب قرار میدهند

 11. محمد

  30 دی 1397

  این طرز فروش فقط برای کشمون سود زیادی دارد، ده هزاردریک مثقال که دریک کیلوبیش از دومیلیون تومان میشود، آنهم بدون اینکه قبل ازفروش پولی به کشاورز بدهید، آیا واقعا دلال زعفران که جلوتربه کشاورز پول می دهد، درهرکیلو به اندازه کشمون سود میبرد؟اینکار کشاورزان رابیشتربه دلالان متمایل نمی سازد؟آنهایی که تعریف وتمجیدنموده اند، هیچ تحقیقی درزمینه زعفران نداشته وزحمت قیمت گرفتن ازبازار هم به خودنداده اند، فقط اینکار نویی است، که اگرکمسیون خودرا کاهش دهید، رغبت خرید ازکشمون بیشتر میشود

  لوگو کشمون: ممنون از پیامتون کشمون سودی بین 15تا 20 درصد بیشتر به کشاورز میرسونه و با اینکار هست که دست دلال قطع میشه و با خرید از خود کشاورز به صورت مستقیم دستمزد کشاورز هم در دسترس وی خواهد بود.

 12. مینا

  01 بهمن 1397

  سلام و خسته نباشید. من از کشمون خرید می کنم چون برنامه ی این استارتاپ آینده نگر و ایران دوست در پیشگیری از خشک سالی و مصرف صحیح آب برام مهمه.

  لوگو کشمون: سلام خیلی متشکرم از توجه شما

 13. علی رمضانی

  19 بهمن 1397

  سلام به نظر من من از این سایت خرید کردم ولی اگه یجوری باشه که از بیرون ارزانتر باشه خیلی بهتره من از برند های معروف سرگل خریدم پنجاه تومن ی مثقال از کشمونم خریدم ریشه کامل پنجاه تومن درسته که کارتون به نفع کشاورزه ولی باید سایت جوری باشه که به نفع مصرف کننده هم باشه اگه حقوق مصرف کننده با کشاورز باهم در نظر گرفته بشه صددرصد بیشتر فروش میکنید درسته که دلالان حجم بزرگی از سود رو میخورند ولی ی بخشی از این سود رو هم مشتری میپردازه پس اگه برای موفقیت تلاش میکنید جوری باشه که مشتری نره جای دیگه ببینه ارزونتره من خودم به چند نفر کشمون رو معرفی کردم گفتن خب با این قیمت تازه رعفران مرغوب با برند معتبر همه جا هست اگه ی فکری برای مصرف کننده هم بکنید ممنون میشم باتشکز

  لوگو کشمون: سلام با تشکر از خرید وتوجه شما به کشمون و اهداف ما - باید خدمتتون عرض کنم که حذف دلال به معنی شکستن قیمتهای بازار نیست چرا که در حقیقت ما نمیتوانیم قیمت بازار را بشکنیم حذف دلال یعنی رساندن درصد سود بیشتر به کشاورز- دلیل دیگری که شما فکر میکنید قیمت زعفران ما ازگزینه حمایت از مصرف کننده برخوردار نیست این است که ایار زعفران کشمون خالص تعیین میشود یعنی آنچه شما از بازار تهیه میکنید مخلوطی از زعفرانهای مختلف با ایار متفاوت بالا و پایین هست معمولا ریشه زعفران رنگ و قاطی سرگل میشود پس کیفیت زعرفان قیمت آن را تعیین میکند - اما هزینه ای که شما به کشاورز کشمون میپردازید نه تنها برای حمایت از ایشان بلکه به دلیل داشتن کالایی با کیفیت وخالص است که در حال حاضر در کشمون می توانید آنرا راحت به دست آورید در اخر عرض کنم کیفیت محصول تعیین کننده قیمت آن است

 14. سید شریف

  28 بهمن 1397

  باسلام وخسته نباشید من امروز ازطریق برنامه کاوشکر رادیو جوان اقای عقدای با کار بسیار جالب شما اشنا شدم همیشه دراین فکر بودم که چطور میشه جلوی این دلالان خدا نشناسان بی انصاف را گرفت حالم خوب شد وقتی باکار شما اشنا شدم دست شما درد نکنه من اگر زعفران را دوبرابر قیمت بازار از سایت شما بخرم راضیم چون میدونم حق کشاورز زحمتکش است درضمن میدانم که واقعا زعفران خریدم نه کاکل رنگ شده بلال .فقط خواهش می کنم سایت رابه مردم معرفی کنید . ازشما تشکر میکنم خدا قوت

  لوگو کشمون: سلام بسیار سپاسگزارم از این همه لطف و توجه شما به اقتصاد کشاورزان- بله دقیقا حذف واسطه بای کشاورزان سود بیشتر دارد - امیدوارم دوستانی مانند شما سفیر ما باشن

 15. فاطمه

  29 بهمن 1397

  سلام چرا کشاورزهایی که پارسال تو سایت بودن امسال زعفرون ندارن؟ یا اینکه اینجا نمی فروشن؟

  لوگو کشمون: سلام موجودی بعضی از کشاورزها تموم شده تنها علتش همین هست

نظر خود را ارسال کنیدسبد خرید 0