پرسش های متداول

18 مرداد 1396 / 1 نظر / 5770 بازدید

کشمون به چه معناست؟

کشمون از کشتمان آمده است و به معنی محل کشت و کار است.

کشاورزها به مجموعه مزرعه هایی که از یک قنات (که الان خشک شده اند و تبدیل به چاه عمیق شده اند) آب می گیرند، می گویند کشمون. کشاورزها از این کلمه به صورت روزمره استفاده می کنند. به عنوان مثال حشن میدیو به حسین طالبی می گوید فردا کی می آیی کشمون؟ یا مثلن می گوید فردا بیا کشمون فلان ساعت برای کمک.
خود شهر قائن دوازده کشمون دارد، که به نام قناتی که آنجا بوده اند، نامگذاری شده اند. به عنوان مثال کشمون شاهیک، کشمون دستیک، کشمون شیبی و...

 

قیمت ها در کشمون چطور تعیین می شود؟

کشاورزها در کشمون پنج سطح دارند. سطح هر کشاورز بر اساس نتیجه ی آزمایش زعفران تولیدی آن ها در هر فصل، وضعیت استفاده از کود حیوانی و بازخوردهایی که خریدارها ارائه می کنند، تعیین می شود. قیمت زعفران سرگل هر سطح با توجه به عرف های بازار 31/000، 33/000، 35/000، 37/000 و 39/000 تعیین شده است. زمانی که یک نفر از یک کشاورز زعفران می خرد، سامانه کشمون رقم ثابت 10/000 تومان را بابت خدمات خود کسر می کند و مابقی مبلغ را به کشاورز پرداخت می کند. برای اطلاع از چگونگی محاسبه هزینه خدمات کشمون به این صفحه مراجعه کنید.


تفاوت زعفرانی که از طریق سایت کشمون می خرم با زعفرانی که به طور معمول از بازار می خرم، چیست؟

اول. اصل بودن؛ زعفران گران ترین ادویه جهان است و طبق گزارش سازمان تعزیرات، حدود هشتصد نوع تقلب دارد. شما با خرید مستقیم از کشاورزهایی که تحت نظارت میدانی کشمون هستند و زعفران آن ها در آزمایشگاه آنالیز می شود، پیش از هر چیزی می توانید اطمینان داشته باشید که زعفران اصل خریداری می کنید. 
دوم. انتخاب آگاهانه زعفران سالم؛ در بازار سنتی، زعفران کشاورزهای مختلف با هم مخلوط می شود. اما در کشمون شما می توانید کشاورزی را انتخاب کنید که از سموم و کود شیمیایی استفاده نمی کند.
سوم. آگاهی از درجه کیفیت زعفران؛ شما با توجه به بودجه خود کیفیت زعفران خود را انتخاب می کنید. زعفران هر کشاورز که بالای یک کیلو در سال تولید داشته باشد، بعد از برداشت در آزمایشگاه تعیین کیفیت می شود و شما کیفیت زعفران خود را انتخاب می کنید.
چهارم. خرید زعفران در بسته بندی مناسب؛ زعفران نباید در معرض نور باشد. رشته های زعفران در مسیری که به دست مصرف کننده می رسد، نباید بشکند. هر چه مواد موثر زعفران بیشتر در معرض هوا قرار بگیرند، زودتر از دست می روند. چون بعضی فرار هستند و بعضی در کنار اکسیژن اکسید می شوند. به این دلیل بسته بندی زعفران کشاورزها در کشمون، در ظرف های تمام فلزی بسته بندی می شوند؛ به این ترتیب نور نمی خورند و در مسیر رسیدن به دست شما، سالم می مانند. 
پنجم. کمک به درآمد بیشتر برای کشاورز؛ زمانی که شما از طریق کشمون خرید می کنید، به کشاورزهای زعفران 15 تا 25 درصد پول بیشتری در مقایسه با بازار سنتی زعفران، می رسد. کشاورز با معرفی شدن مستقیم به خریدارها، جایگاه اجتماعی بالاتری به دست می آورد. همچنین کشمون در حال طراحی یک برنامه صرفه جویی در آب کشاورزی با کمک کشاورزهای عضو خود می باشد. هدف از این برنامه نجات قنات های منطقه است.

 

زعفران خود را چگونه نگهداری کنم؟

بخشی از مواد موثر زعفران فرار هستند. نور و گرما باعث افت کیفیت زعفران می شود. برای همین ظرفی که شفاف نیست، انتخاب کنید. زعفران را داخل آن بریزید و در یک محیط خنک نگهداری کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که درب ظرف به طور کامل بسته می شود و رطوبت نمی تواند وارد آن بشود. بعضی زعفران خود را داخل یخچال نگهداری می کنند. ایده بدی نیست فقط مطمئن شوید که رطوبت و بوی یخچال نمی تواند وارد ظرف شما بشود.
همچنین زعفران خود را به شکل رشته نگه داری کنید. یعنی فقط قبل از استفاده در صورت تمایل، زعفران خود را پودر کنید، نه زودتر. مواد موثر زعفران در معرض هوا، اکسید می شوند و یا چون فرار هستند، از دست می رود. برای همین اگر زعفران را نیاز دارید که به شکل پودر استفاده کنید، فقط قبل از استفاده پودر کنید.

 

فاکتورهای اصلی کیفیت زعفران چیست؟

پس از اینکه از اصل و درست بودن زعفران اطمینان حاصل کردیم، سه فاکتور اصلی برای سنجش کیفیت آن وجود دارد؛ کروسین که عامل رنگ قرمز زعفران است. پیکروکروسین که عامل طعم زعفران است و سافرانال که عامل بوی زعفران است.
استاندارد ایران برای زعفران از استاندارد بین المللی زعفران، ایزو 3632 سختگیرانه تر است. طبق استاندارد ایران سطح کروسین که تعیین کننده میزان قدرت رنگدهی زعفران است، برای زعفران درجه یک باید 200 و برای زعفران ممتاز باید 220 باشد.

 

علامت ها و اشکال زیر عکس هر کشاورز کشمون، به چه معناست؟

در پروفایل هر کشاورز و در زیر عکس او، تعدادی علامت مشاهده می کنید. این علامت ها بیان کننده ی موارد زیر هستند:

شکل عدد: این عدد نشان دهنده ی جواب آزمایش زعفران کشاورز و قدرت رنگدهی آن زعفران است. همانطور که گفتیم طبق استاندارد ایران، میزان قدرت رنگدهی زعفران برای زعفران درجه یک باید 200 و برای زعفران ممتاز باید 220 باشد.

شکل گاو: این تصویر نشان دهنده ی این است که آن کشاورز به جای کود شیمیایی از کود حیوانی استفاده کرده است.

شکل برگ های سبز: این نشان بیان کننده ی این است که کشاورز از سموم شیمیایی و علف کُش و آفت کُش استفاده نکرده است.

شکل ستاره: این علامت نشان دهنده ی این است که آن کشاورز به اصطلاح، «سالار» است. کشاورزهای سالار به نوعی دانشنامه ی زنده ی کشاورزی هستند.

1 نظر

  1. 09 اسفند 1396

    خیلی عالی لذت بردم شما حتما موفق هستید

نظر خود را ارسال کنید