قیمت گذاری زعفران در کشمون چطور انجام می‌شه؟

17 اردیبهشت 1396 / 8 نظر / 6315 بازدید

 

این پست در آذر 1397 به روز رسانی شده است.

 

روش تعیین قیمت زعفران در کشمون

تا چند وقت قبل قیمت زعفران توی کشمون بر اساس 2 فاکتور تعیین می شد: قدرت رنگدهی زعفران کشاورز (بر اساس نتیجه آزمایشگاه) و قیمت پیشنهادی کشاورز. مبلغ ثابت 10 هزار تومان هم روی هر قوطی یک مثقالی زعفران، هزینه خدمات کشمون (قوطی و چاپ و بسته بندی و تبلیغات و ارسال و ...) بود.

این روش قیمت گذاری زعفران باعث شده بود تا بعضی از مشتری ها و خریداران نسبت به کیفیت زعفرانی که به دستشون می رسه و قیمت اون زعفران گلایه داشته باشن.

بنابراین ما تصمیم گرفتیم روش قیمت گذاری زعفران توی کشمون رو بر اساس فاکتورهای مختلف و دقیق تری انجام بدیم.

 

قیمت زعفران بر اساس کیفیت زعفران

کشاورزها توی کشمون از 0 تا 100 درجه بندی مختلف دارن و امتیاز می گیرن. امتیاز هر کشاورز نشون دهنده ی کیفیت زعفران اون کشاورزه. در حال حاضر کمترین عدد برای کشاورزهای کشمون 15 و بیشترین عدد 80ه.

قیمت زعفران کشمون

 

تعیین درجه کیفی کشاورز

حالا ببینیم کیفیت زعفران هر کشاورز که وارد کشمون می شه به چه شکلی محاسبه می شه؟

وقتی یک کشاورز تصمیم می گیره زعفران خودش رو از طریق کشمون به فروش برسونه، بعد از رفتن به آزمایشگاه، زعفرانش هم به صورت کیفی (توسط مسئول کنترل کیفیت) و هم به صورت کمّی (توسط آزمایشگاه) مورد بررسی قرار می گیره. بعد اعداد به دست اومده توی یک جدول قرار می گیره. خروجی جدول یک عدد بین 0 تا 100 به ما می ده. این عدد، کیفیت زعفرون اون کشاورز رو مشخص می کنه.

برای آشنایی دقیق با روش تعیین کیفیت زعفران در کشمون، مطلب زیر رو بخونین و جدول های مربوطه رو دقیق ببینین:

 

تعیین کیفیت زعفران کشاورز در کشمون

 

روش قیمت گذاری زعفران در کشمون

وقتی امتیاز هر مدل از زعفران کشاورز (سرگل و رشته کامل) بر اساس جدول تعیین کیفیت مشخص شد، اون عدد وارد جدول زیر (ستون امتیاز کیفیت زعفران) می شه.

نکته: اصل این جدول توی فایل اکسل طراحی شده و فرمول داره و بر اساس عددی که زیر امتیاز کیفیت زعفران کشاورز قرار می گیره، تغییر می کنه.

 

قیمت زعفران کشاورز در کشمون

موارد ذکر شده توی جدول به این شکله:

 • امتیاز کیفیت زعفران کشاورز: عددیه که بر اساس جدول تعیین کیفیت برای زعفران سرگل و زعفران رشته کامل هر کشاورز به صورت جداگانه به دست اومده. (اینجا امتیاز 25 رو می بینین)
 • واحد: مبالغ ذکر شده توی این جدول به تومان محاسبه می شه.
 • قیمت فروش: قیمت نهایی فروش زعفران هر کشاورزه که بر اساس امتیاز کیفیت زعفران به دست میاد. (یعنی اگه امتیاز زعفران سرگل کشاورز 25 باشه، قیمت نهایی فروش زعفران اون کشاورز 60 هزار تومانه.)
 • سهم کشمون: این مبلغ مقدار سهمیه که روی هر مثقال زعفران برای کشمون باقی می مونه. این عدد بنا به امتیاز کشاورز (0 تا 100) از 8500 تومان تا 14500 تومان متغیره. یعنی اگه امتیاز کشاورز 0 باشه، کشمون 8500 تومان سهم داره و اگر امتیاز کشاورز 100 باشه، سهم کشمون 14500 تومانه. البته قابل ذکره که این مبلغ صرف خدمات مختلف از جمله آزمایشگاه، موارد چاپی، تبلیغات آنلاین و ... می شه.
 • هزینه بسته بندی و ارسال: عدد این مبلغ عددی ثابته.
 • اضافه پرداخت به کشاورز: این مبلغ نشون دهنده ی مقدار پول بیشتریه که نسبت به بازار، روی هر مثقال زعفران نصیب کشاورز می شه. این عدد بنا به امتیاز کشاورز (0 تا 100) از 2097 تومان تا 8097 تومان متغیره. یعنی اگه حتی امتیاز کشاورز 0 باشه، باز هم مبلغ 2097 تومان پول بیشتری روی هر مثقال زعفرون به کشاورز می رسه. اگر امتیاز کشاورز 100 باشه روی هر مثقال 8097 تومان سود می کنه.
 • مبانی محاسبات: توی این بخش قیمت خرید یک مثقال زعفران از کشاورز توی بازار قاین و همچنین قیمت فروش یک مثقال زعفران در بازار تهران قرار گرفته. این بخش روزانه بررسی و آپدیت می شه. اگه قیمت بازار (چه خرید از کشاورز و چه فروش در بازار تهران) تغییر کنه، روی بخش های سهم کشمون و اضافه پرداخت به کشاورز و همچنین قیمت فروش اثر می ذاره.

 

چرا قیمت زعفران کشمون زیاد است؟

این سوالیه که برای بسیاری از افراد که تازه با کشمون آشنا شدن ایجاد می شه. واقعیت اینه که ما توی کشمون وارد جنگ قیمتی نشدیم. ما خیلی شفاف و واضح و صادقانه، اصول خودمون رو داریم و بر اون اساس پیش می ریم. این اصول چیا هستن؟

 • کشمون زعفران رو از کشاورز نمی خره. کشمون داره کمک می کنه تا کشاورز، زعفران اصل خودش رو به اسم خودش به مصرف کننده ی نهایی برسونه. توی این مسیر به کشاورز بین 5 تا 20 درصد سهم بیشتری برسه.
 • کشمون ضمانت می کنه زعفران اصل و با کیفیت مشخص رو به دست خریدار می رسونه.
 • یکی از مهمترین و اصلی ترین برنامه های کشمون، کمک به حفظ سفره های آب زیرزمینی و جلوگیری از خشکسالی توی ایران به ویژه خراسان جنوبیه. برای رسیدن به این مهم، کشمون تلاش می کنه با افزایش درآمد کشاورز، کاری کنه که موتورهای چاه آب خاموش بشن و مقدار کم و مشخصی از سفره های آب زیرزمینی برداشت بشه.
 • در نهایت با حمایت از کشمون و کشاورزها، از مهاجرت و تبعات منفی اجتماعی جلوگیری می شه.

 

خرید زعفران از کشاورز

8 نظر

 1. سیاوش

  16 اسفند 1396

  کاری خوب است. کسبه و واسطه ها البته دشمن شما خواهند شد اما کسی زورش به اینترنت نمی‌رسه.

 2. محمدرضانجفی

  19 خرداد 1397

  باسلام، آرزوی موفقیت و کامیابی برای اعضای این تیم و این سامانه دارم. امید است با قطع دست دلالان "غیر منصف" حق واقعی تولید کننده، کشاورز و باغدار زحمتکش به آنها برسد.

 3. سید محمدرضا حسینی

  30 خرداد 1397

  سلام ودرود برای این استارتاپ،امیدواری وتحقق موفقیت های روز افزون دارم همچنین خوشحالم از اینکه دسترنج کشاورزان زحمتکش کشمون تماما نصیب خودشان میشود،انشاالله بتوانم از تولیدات آنها و معرفی محصولاتشان که مهر سلامت دارد بهره مند شوم،اقتضا میکند محصولات دارای علامت وبرندی باشد که بتواند مرغوبیتی را که دارد زبانزد نماید مثل سایر زعفرانهای موجود در بازار ،موفقیتتان را آرزومندم،محمدرضا حسینی،تهران

 4. رضا گودرزی

  12 مرداد 1397

  سلام کیفیت و قیمت محصولات کشمون در مقایسه با محصولات مشابه به مراتب بیشتر از حد انتظارمان بود، از اینکه به کوتاه کردن دست دلالان بی انصاف در بازار زعفران کمک میکنید صمیمانه سپاسگزارم، موفق تر باشید...

 5. خرمی

  03 شهریور 1397

  خدا به کسب و کارتون رونق و برکت بده. فوق العاده حرکت جالب و مثبتیه. از وقتی سایت شما بهم معرفی شده عاشقش شدم . این نحوه ی فروش باعث دلگرمیه بیشتر کشاورزای عزیز و دریافت محصول خالص و با کیفیت تر توسط مشتریه. ممنون از این همه صداقت، ایده، خلاقیت. خدا شما رو حفظ کنه برای ما و آینده ها. بدانید و آگاه باشید شما توی کرج چند تا طرفدار پر و پا قرص دارین :)

 6. سمیه نوری

  28 شهریور 1397

  سلام روز بخیر خد قوت. ایده تون عالی هست. در پناه الله یکتا، موفق، ثروتمند و سعادتمند باشید

 7. دنیا

  30 شهریور 1397

  آفرین باید گفت به این همه شفافیت

 8. فریبا

  06 آبان 1397

  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما عزیزان من زعفران از جای معتبر خریداری کردم یک مثقال 40000تومان با قیمت هایی که بابت زعفران در این سایت زده شده فرقی ندارد حتی با ریشه آن هم 45000 تومان با خرید مستقیم از کشاورز فرقی ندارد چطور می گویید ارزانتر

  لوگو کشمون: سلام دوست عزیز، تفاوت کار کشمون با سایر محل های معتبر عرضه زعفران این است که زعفران هر کشاورز جداگانه به آزمایشگاه ارسال می شود و شما می توانید سطح کیفیت مشخصی را انتخاب کنید. کشمون برای این تعیین کیفیت و تضمین کیفیت و همچنین آموزش کشاورزها هزینه انجام می دهد. همچنین برنامه کاری کشمون بهبود درآمد کشاورزان به جای عرضه با قیمت پایین تر در سمت مصرف کننده می باشد. همچنین ما در جایی ادعای قیمت ارزان تر نداشته ایم. اگر در جایی این مورد مشاهده کردید، بفرمایید تا اصلاح بفرماییم.

نظر خود را ارسال کنید