فصل عسل، از زمان تولید تا برداشت عسل طبیعی

آخرین به روز رسانی 16 فروردین 1399 / 0 نظر / 3681 بازدید

معمولا عسل رو اواخر تابستان یا اوایل پاییز برداشت می‌کنن، ولی چه موضوع و عواملی باعث می‌شه زمان برداشت عسل تغییر کنه؟ ما اینجا به چند موضوع که زمان برداشت عسل رو تحت تاثیر قرار می‌ده اشاره می‌کنیم، همچنین علت تفاوت فصل تولید عسل تو مناطق مختلف رو می‌گیم.

شرایط آب و هوایی، یک عامل مهم تو زمان برداشت عسل:

فصل برداشت عسل زمانیه که طبقه یا قاب‌های عسل، پر از عسل شده شده باشن، که شرایط آب و هوایی تو این موضوع خیلی موثره. هر زمانی که گل شروع به شکفتن و شهد دهی کنه زنبورهای عسل از اون گل شروع به شهد گیری می‌کنن، که این زمان تو نقاط مختلف متفاوته.

تو ایران به دلیل تنوع آب وهوایی زیادی که داره، زمان گل‌دهی گیاه‌ها خیلی متفاوته، هر گیاهی که زودتر شروع به گل‌دهی بکنه، زنبورعسل از اون گل، شروع به شهد گیری می‌کنه (زنبوردارها اصطلاحا به اون گیاه که زودتر به شهد دهی رسیده "شهد اولی" یا "جریان شهد" می‌گن). معمولا فصل بهار یعنی زمانیکه هوا از سردی رو به گرمی پیش می‌ره، بهترین موقع برای شروع کار زنبوردارهاست. معمولا تو این فصل خرید و فروش کندو هم انجام می‌شه.

وقتی که هوا رو به گرمی می‌ره یعنی فصل بهار، زنبورها شروع به فعالیت و جستجوی شهد می‌کنن و از کندو بیرون می‌رن. زنبورها تو هوای سرد (پایین تر از 60 F (فارنهایت)) از کندو خارج نمی‌شن.

از بهار تا اواخر تابستان یا اوایل پاییز (از زمان شروع گرمی هوا تا سرد شدن هوا) زنبورها بیرون از کندو به دنبال شهد هستن. فصل شروع سرما، زمان برداشت عسل می‌رسه، برای زنبوردارها یک نکته خیلی مهمه که عسل رو زمانی بردارن که غلیظ شده و کندو پر از عسل شده باشه.

تغییرات دمای هوا تو تبخیر آب موجود توعسل خیلی موثره. وقتی که هوا گرم باشه زنبورها خیلی راحت عسل رو غلیظ می‌کنن ولی اگه هوا مرطوب یا نامناسب باشه، این کار برای زنبورعسل سخته و عسل خیلی غلیظ نمی‌شه، اصلاحا عسل قوام نداره. به همین دلیل عسل‌هایی که تو مناطق مرطوبی هستن مثل شمال ایران نسبت به عسل‌های مناطق کوهستانی مثل غرب ایران، رقیق‌تر هستن.

تعداد دفعات برداشت عسل به چه شرایطی بستگی داره:

تو بعضی منطقه‌ها به دلیل طولانی بودن جریان شهد (مدت شهد دهی گیاه‌ها) و تعداد گیاههای منطقه، ممکنه چندین بار عسل برداشت بشه.

اگه طول مدت جریان عسل طولانی باشه، طبقه‎هایی که عسل از اون‌ها استخراج شده باز برمی‌گردن، تا دوباره از عسل پر بشن. این قاب‌هایی که قبلا استفاده شدن و آغشته به عسل هستن باید بدون فاصله، بالای پنجره ملکه و یا روی طبقات پر از عسل که سلول‌هاشون کمی پولک شده قرار بگیرن. گفته شده که این قاب ها برای زنبورها خیلی دوست داشتنی هستن و حتی اگه ملکه نزدیک به این قاب ها باشه روی اون تخم ریزی می‌کنه.

تعداد زنبورها: همونطور که در بالا گفتیم زمان برداشت به مقدار عسل جمع شده بستگی داره، هرچقدر جمعیت زنبورهای عسل بیشتر باشه، تعداد زنبورهایی که به دنبال شهد می‌رن هم بیشتر می‌شه، پس شهد بیشتری وارد کندو می‌کنن.

آشنایی زنبوردار به منطقه: زنبوردار باید زمان و طول مدت گل‌دهی گیاه‌های منطقه رو بدونه، با زمان گل‌دهی منطقه به خوبی آشنا باشه.

معمولا زنبوردارها بعد از تموم یا کم شدن شهد گل‌های یک منطقه، برای شهد بیشتر به منطقه‌های اطراف هم کوچ می‌کنن. کوچ کردن و تغییر مکان کندو توسط زنبوردار باعث می‌شه که زنبورعسل از گل‌های منطقه‌های دیگه هم شهد گیری بکنه. با این کار و اکتفا نکردن به یک محیط تا اومدن فصل سرما، کندوها پر از عسل می‌شن و زمان برداشت عسل می‌رسه. یعنی زمانی که قاب‌ها پر از عسل شدن و بیشتر سلول‌ها اصطلاحا پولک شدن. اینطور با اطمینان زیاد از کیفیت خوب عسل اون رو استخراج می‌کنن. تو خیلی از نقاط ایران حدودا اوایل تابستان، شهد برای زنبور کمتر پیدا می‌شه، پس زمان تغییر مکان یا کوچ می‌رسه و زنبوردار کندوهارو به مناطق کوهستانی می‌بره، تو منطقه‌های کوهستانی گیاهای وحشی مثل گون و آویشن برای شهد گیری زنبور عسل زیاد پیدا می‌شه. زنبورهای عسل با شهدگیری تو مناطق جدید و پر کردن کندو از عسل، زنبوردار رو به زمان برداشت عسل می‌رسونن.

بیشتر بخوانید: خواص عسل؛ 9 خاصیت دارویی مهم عسل که باید بدونین.

متاسفانه بعضی از زنبوردارها، برای تغذیه زنبورهای عسل از آب و شکر استفاده می‌کنن. عسلی که از شکر درست شده باشه نسبت به عسل های طبیعی خواص کمتری داره. کشمون همه‌ی تلاشش رو می‌کنه که با نظارت منظم بر کار زنبوردارها از این اتفاق جلوگیری کنه و عسل طبیعی رو مستقیم از زنبوردارهای زحمت کش به دست شما برسونه.

با اینکه روش‌های زیادی برای شناسایی عسل اصل از تقلبی وجود داره، باز ممکنه شما موقع خرید عسل، به درستی این موضوع رو تشخیص ندین. پس خیلی مهمه خرید عسل از جای مطمئنی انجام بشه. کشمون وبسایتیه که می‌تونین محصولات طبیعی رو مستقیم از خود کشاورز بخرین، همه‎ی عسل‌های کشمون شناسنامه دار هستن و تیم کنترل کیفیت کشمون بر کیفیت همه‌ی محصولات نظارت داره.

خرید مستقیم از کشاورز

نظری تا به حال ثبت نشده

نظر خود را ارسال کنید