پرسش های متداول

18 مرداد 1396 / 16 نظر / 14521 بازدید

کشمون به چه معناست؟

کشمون از کشتمان آمده است و به معنی محل کشت و کار است.

کشاورزها به مجموعه مزرعه هایی که از یک قنات (که الان خشک شده اند و تبدیل به چاه عمیق شده اند) آب می گیرند، می گویند کشمون. کشاورزها از این کلمه به صورت روزمره استفاده می کنند. به عنوان مثال حسن میدیو به حسین طالبی می گوید فردا کی می آیی کشمون؟ یا مثلن می گوید فردا بیا کشمون فلان ساعت برای کمک.
خود شهر قائن دوازده کشمون دارد، که به نام قناتی که آنجا بوده اند، نامگذاری شده اند. به عنوان مثال کشمون شاهیک، کشمون دستیک، کشمون شیبی و...

 

قیمت ها در کشمون چطور تعیین می شود؟

کشاورزها در کشمون پنج سطح دارند. سطح هر کشاورز بر اساس نتیجه ی آزمایش زعفران تولیدی آن ها در هر فصل، وضعیت استفاده از کود حیوانی و بازخوردهایی که خریدارها ارائه می کنند، تعیین می شود. قیمت زعفران سرگل هر سطح با توجه به عرف های بازار 31/000، 33/000، 35/000، 37/000 و 39/000 تعیین شده است. زمانی که یک نفر از یک کشاورز زعفران می خرد، سامانه کشمون رقم ثابت 10/000 تومان را بابت خدمات خود کسر می کند و مابقی مبلغ را به کشاورز پرداخت می کند. برای اطلاع از چگونگی محاسبه هزینه خدمات کشمون به این صفحه مراجعه کنید.


تفاوت زعفرانی که از طریق سایت کشمون می خرم با زعفرانی که به طور معمول از بازار می خرم، چیست؟

اول. اصل بودن؛ زعفران گران ترین ادویه جهان است و طبق گزارش سازمان تعزیرات، حدود هشتصد نوع تقلب دارد. شما با خرید مستقیم از کشاورزهایی که تحت نظارت میدانی کشمون هستند و زعفران آن ها در آزمایشگاه آنالیز می شود، پیش از هر چیزی می توانید اطمینان داشته باشید که زعفران اصل خریداری می کنید. 
دوم. انتخاب آگاهانه زعفران سالم؛ در بازار سنتی، زعفران کشاورزهای مختلف با هم مخلوط می شود. اما در کشمون شما می توانید کشاورزی را انتخاب کنید که از سموم و کود شیمیایی استفاده نمی کند.
سوم. آگاهی از درجه کیفیت زعفران؛ شما با توجه به بودجه خود کیفیت زعفران خود را انتخاب می کنید. زعفران هر کشاورز که بالای یک کیلو در سال تولید داشته باشد، بعد از برداشت در آزمایشگاه تعیین کیفیت می شود و شما کیفیت زعفران خود را انتخاب می کنید.
چهارم. خرید زعفران در بسته بندی مناسب؛ زعفران نباید در معرض نور باشد. رشته های زعفران در مسیری که به دست مصرف کننده می رسد، نباید بشکند. هر چه مواد موثر زعفران بیشتر در معرض هوا قرار بگیرند، زودتر از دست می روند. چون بعضی فرار هستند و بعضی در کنار اکسیژن اکسید می شوند. به این دلیل بسته بندی زعفران کشاورزها در کشمون، در ظرف های تمام فلزی بسته بندی می شوند؛ به این ترتیب نور نمی خورند و در مسیر رسیدن به دست شما، سالم می مانند. 
پنجم. کمک به درآمد بیشتر برای کشاورز؛ زمانی که شما از طریق کشمون خرید می کنید، به کشاورزهای زعفران 15 تا 25 درصد پول بیشتری در مقایسه با بازار سنتی زعفران، می رسد. کشاورز با معرفی شدن مستقیم به خریدارها، جایگاه اجتماعی بالاتری به دست می آورد. همچنین کشمون در حال طراحی یک برنامه صرفه جویی در آب کشاورزی با کمک کشاورزهای عضو خود می باشد. هدف از این برنامه نجات قنات های منطقه است.

 

زعفران خود را چگونه نگهداری کنم؟

بخشی از مواد موثر زعفران فرار هستند. نور و گرما باعث افت کیفیت زعفران می شود. برای همین ظرفی که شفاف نیست، انتخاب کنید. زعفران را داخل آن بریزید و در یک محیط خنک نگهداری کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که درب ظرف به طور کامل بسته می شود و رطوبت نمی تواند وارد آن بشود. بعضی زعفران خود را داخل یخچال نگهداری می کنند. ایده بدی نیست فقط مطمئن شوید که رطوبت و بوی یخچال نمی تواند وارد ظرف شما بشود.
همچنین زعفران خود را به شکل رشته نگه داری کنید. یعنی فقط قبل از استفاده در صورت تمایل، زعفران خود را پودر کنید، نه زودتر. مواد موثر زعفران در معرض هوا، اکسید می شوند و یا چون فرار هستند، از دست می رود. برای همین اگر زعفران را نیاز دارید که به شکل پودر استفاده کنید، فقط قبل از استفاده پودر کنید.

 

فاکتورهای اصلی کیفیت زعفران چیست؟

پس از اینکه از اصل و درست بودن زعفران اطمینان حاصل کردیم، سه فاکتور اصلی برای سنجش کیفیت آن وجود دارد؛ کروسین که عامل رنگ قرمز زعفران است. پیکروکروسین که عامل طعم زعفران است و سافرانال که عامل بوی زعفران است.
استاندارد ایران برای زعفران از استاندارد بین المللی زعفران، ایزو 3632 سختگیرانه تر است. طبق استاندارد ایران سطح کروسین که تعیین کننده میزان قدرت رنگدهی زعفران است، برای زعفران درجه یک باید 200 و برای زعفران ممتاز باید 220 باشد.

 

علامت ها و اشکال زیر عکس هر کشاورز کشمون، به چه معناست؟

در پروفایل هر کشاورز و در زیر عکس او، تعدادی علامت مشاهده می کنید. این علامت ها بیان کننده ی موارد زیر هستند:

شکل عدد: این عدد نشان دهنده ی جواب آزمایش زعفران کشاورز و قدرت رنگدهی آن زعفران است. همانطور که گفتیم طبق استاندارد ایران، میزان قدرت رنگدهی زعفران برای زعفران درجه یک باید 200 و برای زعفران ممتاز باید 220 باشد.

شکل گاو: این تصویر نشان دهنده ی این است که آن کشاورز به جای کود شیمیایی از کود حیوانی استفاده کرده است.

شکل برگ های سبز: این نشان بیان کننده ی این است که کشاورز از سموم شیمیایی و علف کُش و آفت کُش استفاده نکرده است.

شکل ستاره: این علامت نشان دهنده ی این است که آن کشاورز به اصطلاح، «سالار» است. کشاورزهای سالار به نوعی دانشنامه ی زنده ی کشاورزی هستند.

 

خرید زعفران از کشاورز

16 نظر

 1. 09 اسفند 1396

  خیلی عالی لذت بردم شما حتما موفق هستید

 2. Nasser Karimi

  18 خرداد 1397

  سلام ممنون میشوم اگر بفرمایید که آیا سفارش از خارج از کشؤر هم پزیرفته میشؤد0 مخارج ارسال سفارش و چگونگی پرداخت از کانادا٬ با تشکر

 3. 19 خرداد 1397

  واقعا ایده جدید و در عین حال مفید به حال مصرف کننده و تولید کننده است. در حالیکه جای کار زیادی در راستای آموزش و توسعه کشاورزی حافظ محیط زیست داره.

 4. مبین صابری

  19 خرداد 1397

  سلام:باعرض پوزش.حالا از کجا بدونیم که شما مطمئنید؟.. وتمام این صحبتها صحیح هست؟چون تو کشور ما فقط خوب حرف میزنندولی درعمل چیزدیگری رومردم میبینند.

 5. ظهیری

  25 خرداد 1397

  موفق باشید واقعا جالب وخواندنی بود به امیدجهانی شدنتون

 6. سید حمید رضا مظهرى

  25 خرداد 1397

  موفق و پربرکت باشه انشاالله

 7. ج.محمدی

  31 خرداد 1397

  سلام ایوالله،من هم الان از شبکه 2 باشمآ اشنآ شدم وامدم به سامانه کشمون. واقعا به وجودتان افتخار میکنم و دعاگوتان هستم اولا بنده وکیل دادگستری هستم ودغدغه حق کشاورز را دادم.با کمال افتخار درخدمتم اگرکاری از بنده ساخته است .بطورافتخاری وبدون توقع در خدمتم. دوما در رابطه با دقدقه فکری بنده اگر ایده وراهکاری دارید،خوشخال میشم ارادتمند شما ازتهران

 8. امید

  31 خرداد 1397

  سلام خسته نباشید ولی این طور که من شنیدم بعضی از تقلب ها در زعفران حتی با آزمایش و آنالیز هم قابل تشخیص نیست . و اینکه عدم مصرف آفت کش و...که ذکر کردید فقط با فعالیت های میدانیتون در منطقه توسط تیمتون چک میشه و یا از طریق آزمایش های آزمایشگاه روز دنیاست؟

 9. رمضان فعال

  07 تیر 1397

  با سلام ضمن تشکر از زحمات مدیر سایت که واقعا کار بزرگ وخدمت شایسته ای به هم وطنان خود کرده قابل ستایش و قدر دانی است در قسمت کیفیت قید شده که زعفران درجه 1 200 وزغفران ممتاز 220 ایا از ممتاز هم بالاتر داریم اگر این چنین است پس چرا کیفیت بعضعی ها حتی 270 هم در کارنامه خودشان ثبت کردند

 10. پرستو

  10 تیر 1397

  درود گفتگو و روند کار شما را از برنامه موتور جستجو از شبکه آموزش دیدم . جالب بود که حرفه ای منظورم علمی و تخصصی است ، کار کردید و برای کار وقت می‌گذارید. پیروز باشید.

 11. ابوالحسن تاج آبادی

  21 تیر 1397

  سلام/ از اینکه با این ایده فاصله تولید کننده با مصرف کننده نهایی از بین رفته و دست دلال و واسطه را کوتاه کرده اید ، گام بلند و موثری در حمایت از کشاورزان سخت کوش و محروم برداشته اید .موفق باشید.

 12. اسماعیل شعیبی

  09 شهریور 1397

  با عرض سلام وادب واحترام وخسته نباشید ویڑه خدمت شما وکشاورزان سخت کوش وزحمت کش امیدوارم با همکاری مردم عزیز ومصرف کنندگان محترم بتوانید گام موثری برای حمایت از بخش کشاورزی وکشاورزان کوشا وزحمت کش برداشته وموفق وسربلند باشید با تشکر شعیبی از خمین

 13. خان رضا سرگران

  29 شهریور 1397

  سلام خیلی جالب بود من خوشم آمد انشاءالله برای موارد دیگر نیز اجرایی کنید

 14. محبوبه رمضانی

  31 شهریور 1397

  سلام وقت بخیر امیدوارم هر روز موفق تر از روز قبل باشید من از زعفران رشته کامل شما استفاده کردم و الان بعد از استفاده از محصول شما معتقدم به لحاظ کیفیت زعفرانی که از شما خریدم واقعا اگر اذعان کنم قابل رقابت با محصولات دیگر موجود در بازار نیست و بسیار ارزشمندتر از زعفران های موجود است مبالغه و اغراق نکرده ام . من تا به امروز از زعفران های قائنات سحرخیز بهرامن و خیلی مارک های دیگر استفاده‌ می کردم ولی از این به بعد فقط از کشمون و بی واسطه از خود کشاورز خرید خواهم کرد فقط کاش برای بسته بندی کادویی از ظروف خاتم و بسته بندی های شکیل تری استفاده می کردید همینطور با تنوع وزن بیشتری مثلا سه مثقال و پنج مثقال تا خریدار امکان انتخاب بیش‌تری داشته باشد اگر امکان ارسال تصویر داشتم حتما تصویر بسته بندی رو براتون ارسال می کردم . در هر صورت براتون آرزوی سلامتی و موفقیت می کنم . سپاس فراوان

 15. حدیثه رادمرد

  22 مهر 1397

  سلام من اولین بار میخوام خرید کنم رمز کارت خودمو باید وارد کنم؟؟

  لوگو کشمون: سلام. بله باید اطلاعات بانکی کارت خودتون رو که می خواین ازش پول کم بشه و خرید انجام بشه رو وارد کنین.

 16. سعید قادری

  24 مهر 1397

  سلام مواظب باشید تا سود جویان به این بازار رخنه نکنند ودچار تقلب شود

  لوگو کشمون: سلام. ما به صورت مستقیم با کشاورزها در ارتباط هستیم و هیچ واسطی برای سودجویی وجود نداره. تلاش ما اینه که محصول اصل و باکیفیت مشخص به دست مصرف کننده برسه.

نظر خود را ارسال کنید