کاور
محمدرضا خیرالهی

محمدرضا خیرالهی

  محمدرضا خیرالهی زنبوردار جوون متولد1370  کشمونه محمدرضا...

این عسل هیچگونه گرمایی برای رس‌شکنی ندیده است. این عسل روانه
خرید عسل گشنیز

بیوگرافی محمدرضا خیرالهی

 

محمدرضا خیرالهی زنبوردار جوون متولد1370  کشمونه محمدرضا متولد کرجه ولی اصالتا ملایری هست و لیسانس عمران خونده.

شغل خانوادگی محمدرضا ساختمان سازی هست ولی دنبال علاقه خودش یعنی طبیعت و کشاورزی رفته.

شروع کارش هم اینطور بوده که ابتدا داخل باغ های گردو، بادام و انگور خانوادگی که در شهر ملایر روستای احمدیه (روستای اجدادی) داشتن چند تا کندو میزاره، کم کم به واسطه چند تا از دوستان جنوبی که داشت اولین کوچ خودش رو به جنوب هم انجام میده و کم کم تعداد کندو ها رو زیاد می‌کنه و اینطور میشه که محمدرضا اولین زنبوردار اون منطقه میشه و الان افراد دیگه‌ای هم علاقه‌مند شدن و شروع بکار زنبورداری کردن.

محمدرضا هیچ گونه دارویی به زنبور نمیده و  فقط بعد از عسل گیری به زنبور داروی کنه کش میدیم قبل از عسل گیری به هیچ عنوان دارویی استفاده نمی‌کنه. برای کنه کشی هم از دارویی هایوکلین که زیر نظر دامپزشکی هست استفاده می‌کنه.

محمدرضا در خاطراتش به کوچ های فراوانی که دارن اشاره میکنه و میگه: برای عسل طبیعی مجبور به کوچ هستیم که زنبور مدام با گل‌های بهاری و جدید روبرو بشه مثل همین عسل گشنیز. ما زمستون بوشهر بودیم (خائیز بوشهر) بعد فروردین اومدم سمت روستای خودمون ملایر روستای احمدیه اخر اردیبهشت هم رفتیم نهاوند روی گل گشنیز.

در مورد سختی های کارش هم میگه: سخت ترین اوقات زنبورداری  شب های کوچ هست استرس داری. بار موجود زنده ست به سلامت به مقصد برسه و باید پشت سر کامیون یا خاور بری. معمولا یه پروسه ی ۲ روز میشه تا زنبور تو مقصد آروم بگیره و خیالت راحت بشه. اما همین که شما میبینی مردم حاصل زحمت کشی شما رو میبرن سر سفره شون و بهت اعتماد میکنن و مجدد ازت خرید میکنن خیلی لذت بخشه. 

محمدرضا زنبورستانش رو مثل یه کودکی می‌بینه که باید کمکش کنه و بزرگ بشه و جوان رعنایی بشه ان‌شاالله.  واسه همین از درآمد زنبورداری داره به زنبورستانش تزریق می‌کنه  تا ذره ذره رشدش بده علاوه بر این محمدرضا اهل یادگیریه و سعی میکنه  دوره های جدید اساتید زنبورداری بنام کشور رو شرکت کنه.


 

whatsapp