کاور
محمدعلی غیور

محمدعلی غیور

آقای محمدعلی غیور کشاورز با پشتکار و جوان زرشک کشمون، اهل روستای جعفرآباد...

خرید زرشک پفکی

بیوگرافی محمدعلی غیور

آقای محمدعلی غیور کشاورز با پشتکار و جوان زرشک کشمون، اهل روستای جعفرآباد در بخش سده قاین هستن.

 

ایشون در بین هم ولایتی‌هاشون به نام محلی مدعلی شناخته میشن. 

متولد سال 1362 هستن و الان چند ماهی میشه که علاوه بر شغل خانوادگی‌شون که کشاورزی زرشکه، یک کارگاه به روز جهت انجام سورت زرشک هم دایر کردن و 10 نفر نیروی کار هم دارن.

 

از بچگی در روستا در کنار خانواده کشاورزی می‌کردن مدعلی زمانی که 3 یا 4 ساله بودن پدرشون رو از دست دادن و با برادر و مادرشون کشاورزی رو انجام میدادن

 3 فرزند دارن و برای کار کشاورزیشون برزگر دارن که کارهای کشاورزی رو براشون انجام میدن و کمکشون میکنند

 

زمین‌های مدعلی در دو منطقه سرچاه کال جعفرآباد و کشمون جعفر آباد قرار داره.

تعداد 3000 درخت زرشک دارن که از آب قنات و چاه آبیاری میشه به روش غرقابی آبیاری رو انجام میدن.

برای تقویت زمین بیشتر از کود حیوانی و گاهی کود شیمیایی  استفاده می‌کنن. 

برای مقابله با آفت شته که چند سالی هست اومده (آفتی که پشت برگ‌های زرشک بوجود میاد و باعث زرد شدن برگ‌های زرشک میشه) از سم استفاده می‌کنن. به این شکل که سم پاشی درخت‌هایی که سال محصولشون نیست انجام میشه تا شته و آفاتی که دارن از بین بره.

بزرگترین هدف ایشون اینه که در صنعت فرآوری زرشک وارد بشن. روی فراوری زرشک در منطقه خیلی کم کار شده و هنوز به روش سنتی هستش. برای همین در سال 1401 کارگاه جدید و به روزی رو ساختن که سورت زرشک رو به صورت لیزری انجام میدن. در این کارگاه علاوه بر پاک کردن و سورت زرشک‌های خودشون فرآیند بوجاری و سورت زرشک رو برای سایر کشاورزان منطقه هم انجام میدن. هدف بعدیشون اینه که بتونن کارگاه رو توسعه بدن و یه واحد تمام مکانیزه و مجهز به آزمایشگاه در بحث بسته بندی و فرآوری زرشک داشته باشن.

ایشون به تجارت و کشاورزی علاقه زیادی دارن و آرزوشون خوشبختی و سلامتی فرزندانشون هست.

در مورد نحوه برداشت زرشک هم برامون اینجوری گفتن:

 کلا خیلی کار سختیه به خاطر تیغ‌های بلند و تیزی که در سرتاسر درختچه‌های زرشک پراکنده شده برای برداشت زرشک باید بصورت سنتی انجام بشه به این صورت که با تکاندن و ضربه زدن روی شاخه‌ها زرشک برداشت میشه. در کف سالن یا در خرمن زیر آفتاب خشک میشه. به این زرشک، دونه اناری میگن. روش دیگه جدیدتره و بجای تکاندن و ضربه زدن با قیچی‌های مخصوص شاخه‌های زرشک بریده میشه و انتقال داده میشه به مکانی به نام بارگاه که سر پوشیده‌ست و آفتاب نمیخوره و فقط هوا در جریانه در این حالت زرشک خیلی دیرتر خشک میشه ولی کیفیت بالاتری داره. 

whatsapp