کاور
زیتون‌کاران مینودشت

زیتون‌کاران مینودشت

این روغن زیتون حاصل زحمت چهار زیتون کار اهل مینودشت در استان گلستانه. مجید قنبری، صمد هاشمی و علی...

تمام شده است

متاسفانه موجودی محصول زیتون‌کاران مینودشت تمام شده است.

برای مشاهده سایر کشاورزها اینجا کلیک نمایید

بیوگرافی زیتون‌کاران مینودشت

این روغن زیتون حاصل زحمت چهار زیتون کار اهل مینودشت در استان گلستانه. مجید قنبری، صمد هاشمی و علی بای قلعه نویی کشاورزهایی هستند که زیتونشون در این روغن به کار رفته و روغن گیری در کارخانه زیتون گلستان انجام شد که طبق استانداردهای جهانی در نزدیکی باغ‌های زیتون تاسیس شده تا میوه سریعا بعد از برداشت و به صورت تازه روغن‌گیری بشه و کیفیت روغن نهایی بالا بره.

قصه کشاورزهای زیتون مینودشت

این روغن زیتون از زیتونی تهیه شده که از بهترین باغ‌های مینودشت در استان گلستان به دست اومده. اما چرا مینودشت؟ مینودشت به‌ خاطر داشتن آب و هوای مدیترانه‌ای یکی از بهترین مناطق برای کشت زیتون در ایرانه. علاوه بر زیتون با کیفیتی که در این منطقه به دست میاد، ایجاد باغ‌های زیتون در این منطقه در سطوح شیبدار باعث شده که جلوی مشکل زیست محیطی فرسایش خاک گرفته بشه.

 

 

در کنار همه این‌ها در سال ۸۳ گروهی از دغدغه‌مندان زیتون ایران، شرکت زیتون گلستان رو در مینودشت پایه گذاشتن که  نگاهی عمیق به مسائل مرتبط با کیفیت و دغدغه‌های زیست محیطی داره. محل احداث کارخانه رو هم جایی انتخاب کردند که کمترین فاصله رو تا باغ‌های زیتون داشته باشه. این فاصله به این دلیل اهمیت داره که برای پیروی از شیوه‌نامه‌های بین‌المللی لازمه کمترین فاصله بین باغ و کارخانه وجود داشته باشه و در کمترین زمان حمل و نقل میوه زیتون انجام بشه تا فاصله زمانی بین برداشت و روغن‌کشی کاهش پیدا کنه و کیفیت روغن زیتون بالا بره. علاوه بر این، اساس کارش تولید روغن زیتون بکر و فرابکره و تولید براساس روغن بودار و بی‌بو نیست، دلیل این کارهم استانداردهای بین المللیه که بر این مبناست.

 

 

روغن زیتونی که از این‌جا تهیه می‌کنید زیتونش از چهار باغ زیتون در مینودشت به دست اومده و در کارخانه زیتون گلستان و طبق استانداردهای بین المللی روغن‌کشی شده.

کشاورزهایی که زیتونشون در این روغن موجوده عبارتند از:

محمود حقیقی که کشاورز باغیه که به باغ هزارتپه معروفه. برای اولین بار از رقم کرونایکی در این باغ بهره برداری شده. این باغ در شهرستان گالیکش بین روستای شغال تپه و بش اویلی در حاشیه جنگل واقع شده و مساحتش ۱۰ هکتاره. در طرح توسعه باغ ۱۰۰۰ اصله نهال مقاوم به سرما هم کاشته شده و انتظار میره تا ۳ سال آینده به بهره‌برداری برسه.‌

مجید قنبری که اهل شهرستان مینودشته و باغ زیتون تک‌رقم از رقم کرونایکی به مساحت ۴ هکتار در حاشیه مینودشت داره. سن باغ حدود ۱۵ ساله و آفتاب‌گیری کمتری نسبت به شیب‌های جنوبی داره. مجید رسیدگی میوه رو به تعویق انداخته و این باعث شده تغییر خوب و متفاوتی در مزه و بوی روغن حاصل از این باغش ایجاد بشه .

صمد هاشمی کشاورزیه که مدیریت ۲۰ هکتار باغ در روستای صوفیان رو عهده داره که در شمال استان گلستان در شهرستان کلاله واقع شده. این باغ در بوم‌مرز (اکوتون) صحرای ترکمن و دشت گرگان واقع شده و زیتون‌های کنسروی و روغنی در اون کشت میشه.

علی بای قلعه نویی کشاورز اهل مینودشت که باغش هم در همین شهرستان واقع شده. سن درختان این باغ هم بالای ۱۵ ساله و در قالب طرح طوبی احداث شده و همکاری طولانی مدتی با آقای حقیقی و کارخانه‌شون در تولید روغن زیتون دارند. 

whatsapp