کاور
استا اکبرسعادت زاده

استا اکبرسعادت زاده

علی اکبر سعادت زاده کشاورز زرشک اهل قائن در خراسان جنوبیه. مردم محلی به علی اکبر، استا اکبر میگن. استا...

تمام شده است

متاسفانه موجودی محصول استا اکبرسعادت زاده تمام شده است.

برای مشاهده سایر کشاورزها اینجا کلیک نمایید

بیوگرافی استا اکبرسعادت زاده

علی اکبر سعادت زاده کشاورز زرشک اهل قائن در خراسان جنوبیه. مردم محلی به علی اکبر، استا اکبر میگن. استا اکبر ۵۴ سال داره و زمین‌هاش در یکی از قدیمی‌ترین باغ‌های منطقه شاهیک قرار گرفتن و از طریق قنات شاهیک آبیاری می‌شن. اون کار کشاورزی رو از پدرش یاد گرفته و این شغل از طریق پدر بهش رسیده.

 استا اکبر از هیچ سمی برای درختانش استفاده نمی‌کنه و به درختان زرشکش فقط کود حیوانی میده. استا اکبر قبلا در کنار کشاورزی، کار ساختمانی هم می‌کرد. اما حالا تمام تمرکزش رو روی کشاورزی گذاشته. استا اکبر هم مثل خیلی از کشاورزهای دیگه آرزو داره بارندگی زیاد بشه و بتونه از دوره خشکسالی گذر کنه.

قصه‌ی استا اکبر سعادت زاده

علی اکبر سعادت زاده با نام محلی استااکبر سعادت زاده، کشاورز زرشک متولد ۱۳۴۵. استا اکبر مجرده و درختان زرشکش توی یکی از قدیمی‌ترین باغ‌های منطقه شاهیک قرار گرفتن.

 

 

 استا اکبر غیر از زرشک، زعفران هم کشت می‌کنه. استا اکبر کارش‌رو با مساحت کمی از زمین شروع کرد و حالا به نزدیک ۶۰۰۰ متر زمین رسیده. استا اکبر از آب قنات شاهیک برای آبیاری استفاده می‌کنه و روش آبیاریش غرقابیه(تو این روش کشاورز آب رو روی سطح زمین جاری می‌کنه تا آب به مرور به گیاه برسه). وقتی از استا اکبر پرسیدیم از سم استفاده می‌کنه؟ با قاطعیت بهمون جواب داد که تا حالا تو عمرش از هیچ سمی استفاده نکرده. برای کود هم فقط از کود حیوانی استفاده می‌کنه.

 

 

 کار کشاورزی از پدر استا اکبر بهش ارث رسیده و پابه پای پدر کشاورزی رو یاد گرفته. استا اکبر مدتی کار ساختمانی هم کرده اما الان تمام تمرکزش روی کشاورزیه. استا اکبر دوست داره روش آبیاریش رو قطره‌ای کنه و کشاورزی رو توسعه بده. استا اکبر از طریق جلسه‌های کشمون در قائن با ما آشنا شده و میگه: دیدم بهترین راه کشمونه. چون کلکی تو کارش نیست، دلال بازی نداره و محصول درجه یک به دست مردم داده میده. آرزوی استا اکبر اینه که کشور ما به روزهای خوشی برسه، بارندگی زیاد بشه و از خشکسالی گذر کنیم.

whatsapp