0
کاور
علی بیدل

علی بیدل

علی بیدل کشاورز زعفران کار اهل روستای دهشکه. علی متولد سال ۱۳۶۹ و دارای یک فرزند پسر ۴ ساله‌ست. زمین‌های...

258 نتیجه آنالیز قدرت رنگدهی زعفران این کشاورز. این عدد برای زعفران درجه یک 200 و ممتاز 220 است. این کشاورز از سمومِ علف‌کُش و آفت‌کُش استفاده نمی‌کند. این کشاورز فقط از کود حیوانی استفاده می‌کند.
خرید زعفران سرگل

بیوگرافی علی بیدل

علی بیدل کشاورز زعفران کار اهل روستای دهشکه. علی متولد سال ۱۳۶۹ و دارای یک فرزند پسر ۴ ساله‌ست. زمین‌های علی در اراضی قنات بزن آباد قرار دارن و با آب همین قنات آبیاری میشن. علی آقا مغازه جوشکاری و تعمیر موتور داره و شغل اصلیش کشاورزی نیست. اما پدرش کشاورزی می‌کنه و علی هم زمان‌های آزادش رو با کار کشاورزی می‌گذرونه این رو هم بگیم که علی از کود حیوانی برای کشاورزی استفاده می‌کنه.
پارسال سرمای شدیدی به محصولات زد و آسیب جدی به محصولات خورد و علی هم از این بابت ناراحته. آرزوی علی اینه که بتونه یه باغ داشته باشه که دوران میانسالی ازش برای تفریح و لذت بردن استفاده کنه.

قصه‌ی علی بیدل

علی بیدل کشاورز اهل روستای دهشکه علی سی سال داره، متاهله و دارای یک فرزند چهار ساله‌ست.
علی میگه کشاورزی شغل اصلی من نیست و من بیشتر وقتم رو در مغازه جوشکاری و تعمیر موتور می‌گذرونم. اما پدرم از قدیم کشاورزی می‌کرده و من هم در وقت‌های آزادم کشاورزی می‌کنم. 

علی در اراضی قنات بزن آباد کشاورزی می‌کنه و زمین‌هاش از همین آب قنات آبیاری میشن. زعفران برای علی بهترین انتخابه چون نیاز به آبیاری زیادی نداره و با کمی مراقبت و فوت کوزه‌گری میشه محصول خوبی ازش برداشت کرد. علی سال ۹۲ کار کشاورزی زعفران رو با یه خوید شروع کرد(خید خونده می‌شه و به معنای یک بخش از بخش‌های زمین زعفرونه که با یه پشته از هم جدا میشن) و کم کم زمینش رو گسترش داد. در منطقه علی بیدل استفاده از کود شیمیایی مرسوم نیست و همه از کود حیوانی استفاده می‌کنن. علی هم همینطوره و کود حیوانی پای محصولاتش می‌ریزه.


علی بیدل از طریق معرفی‌های دوستانش با کشمون آشنا شد و وقتی دید که کشمون به فروش بهتر محصول کشاورز کمک می‌کنه، محصولش رو برای فروش به کشمون آورد. روش آبیاری علی بیدل روش غرقابیه و با اینکه در کنار زعفران، زرشک، گندم و چغندر هم کشت می‌کنه. دوست داره میزان زرشک بیشتری بکاره و پسته هم به لیست محصولاتش اضافه کنه. هر چند که کاشت پسته خیلی آسون نیست و به نوعی چالش برای علی تبدیل شده.

آرزوی علی بیشتر به دوران میانسالیش مربوطه. اون به فکر خرید یه باغه که بتونه در دوران میانسالیش اونجا بره، تفریح کنه و از زندگیش لذت ببره.