فرق "عسل کوه و دشت" با عسل وحشی!

آخرین به روز رسانی 20 مرداد 1399 / 0 نظر / 447 بازدید

باعسل کوه و دشت طبیعی آشنا بشین، ویژگی هاش رو بشناسین و فرق عسل کوه رو با عسل وحشی تشخیص بدین، تا انتخاب دقیق تری داشته باشین موقع.
حتما تا به حال اسم عسل کوه یا عسل دشت رو شنیدین، هر کدوم از این عسل‌ها بسته به مکان شهد گیری زنبورعسل بدست میان. اگه زنبورعسل برای جمع آوری شهد تو "دشت" پرواز کنه، عسلی که به دست میاد رو ما تو کشمون عسل دشت و اگه تو "کوه" این شهد رو جمع کنه بهش عسل کوه می‌گیم. ولی اگه زنبورعسل علاوه بر دشت سری هم به کوه‌های اطراف بزنه، این عسل کوه و دشت نامگذاری می‌شه.
"عسل کوه و دشت" نوعی عسل خوشمزس که کلی طرفدار داره، این عسل طبیعیه و زنبورعسل برای درست کردنش سر می‌زنه به کوه و دمن به دنبال یک لقمه شهد ناقابل، تا عسل درست بشه و بیاد تو سفره‌ی منو شما.
همونطور که می‌دونین تو دشت و دمن گیاه‌های خودرو رشد می‌کنن و انسان دخالتی تو رشد اون‌ها نداره. این گیاه‌ها سرشار از ویتامین‌ها و مواد مغذی هستن طوریکه که تو گذشته، قدیمی‌ها از این گیاه‌ها برای درمان و تقویت بدن استفاده می‌کردن.
زنبورعسل با خوردن شهد این گیاه های طبیعی و پر فایده، مواد مفید و مغذی این گیاه‎ها رو به عسل انتقال میدن.
یعنی عسل طبیعی که زنبور برای درست کردنش دنبال شهد تو دشت و کوه بوده، خیلی با ارزشه.
فرق عسلی که از شهد گیاه های خودرویی درست شده که، تو طبیعت وجود داره، با بقیه عسل‌های دشتی که گل‌هاشون توسط انسان کاشته شده تو دو چیزه:

1. گیاههای خودرو طبیعی هستن و هیچ کودی و شرایط نگهداری خاصی ندارن، بنابراین خواص زیادی دارن.
2. تنوع گیاه تو دشت‌هایی که گیاه خودرو داره معمولا بیشتره، تا دشتی که گیاه‌های کاشت انسان داره.
فرق عسل کوه با عسل وحشی

فرق عسل چند گله با تک گله چیه؟

ممکنه زنبور تو کوه یا دشتی باشه که بیشتر پوشش گیاه اون منطقه از یگ گل یا یک گیاه خاص باشه، یعنی زنبورعسل شهد رو برای ساخت عسل از یک گل بگیره، اینطوری به اون عسل تک گله می‌گن، مثل عسل خارشتر، خارشتر یک گیاه وحشی خودرو که تو طبیعت رشد می‌کنه و با شهد گیری زنبور از این گیاه، عسل مقوی خارشتر درست می‌شه.
اگه زنبورعسل از چند نوع گیاه برای درست کردن عسل استفاده کنه اون عسل به عسل چند گله یا چند گیاه اسم می‌برن.

فرق عسل وحشی با عسل کوه:


عسل وحشی بدون دخالت انسان به عمل میاد، یعنی انسان هیچ دخالتی تو درست شدن اون عسل نداره و فقط آدم‌ها اون عسل رو پیدا کرده و برداشت می‌کنن. این عسل همراه با مومش تو درخت‌ها یا لابه لای سنگ‌ها درست می‌شه. زنبورهایی که این نوع عسل رو درست می‌کنن وحشین و پرورشی نیستن و طبق نژاد و جغرافیای منطقه ظاهرهای مختلفی دارن. این زنبورها به طور طبیعی با شرایط محیط، کمبود غذا و بیماری‌ها مبارزه می‌کنن و گلیم خودشون رو از آب بیرون میکشن و نیازی به مراقبت انسان ندارن.

برداشت عسل وحشی خیلی کار اشتباهی هستش. زنبورهای وحشی خیلی نقش مهمی تو اکوسیستم‌های طبیعی دارن و برداشت این عسل به جمعیت اون‌ها آسیب می زنه و یا حتی نابودشون می‌کنه. برداشت عسل وحشی مثل شکار قوچ و بز وحشی کار بسیار نادرستی هستش ولی بعضی از افراد اون ها رو با هر روشی حتی به قیمت نابودی یک درخت برداشت می‌کنن و به قیمت بالایی میفروشن.

همینطور مواردی دیده شده که برای رسیدن و برداشت عسل وحشی که داخل درخت های قدیمی هستش، این درخت ها بریده و نابود می شن. 

 

از عسل کوه کشمون بدونیم:

عسلی کوهی که تو کشمون موجوده، وحشی نیست، یعنی اون رو زنبورهای وحشی به عمل نیاوردن، ولی کاملا طبیعی و استاندارده و زنبورعسل از شهد گیاه‌های طبیعی برای درست کردن این عسل استفاده کرده. این عسل‌ها خام هستن و موادی بهشون اضافه نمی‌شه.

عسل خام چیه؟

عسل خام، به عسلی می‌گن که مستقیم از کندوعسل برداشت می‌شه. رو این عسل هیچ فراوری انجام نمی‌شه و حرارت زیادی نمی‌بینه. این رو بدونین که تو عسل خام هیچ ماده افزودنی یا شکری حل نمی‌شه. به آسونی می‌شه عسل خام رو فیلتر کرد تا موم زنبورعسل و بقیه ناخالصی‌هاش گرفته بشه. ممکنه بعضی عسل‌های خام شفاف نباشن و مات ابری بنظر بیان.
مطالعات نشون میده که عسل خام حاوی موادیه که مزایای سلامتی زیادی داره از جمله: خاصیت ضد التهابی، ضد باکتری، ضدقارچ و ضد درد. به این نکته توجه کنین که عسل، زمانی این خواص رو داره که طبیعی و اصل باشه.
وقتی می‌گیم "عسل خام" به این معنیه که آنزیم‌هاش زنده باشن، مواد معدنی، ویتامین‌ها و مواد مغذی داشته باشه.
عسل یک طعم دهده قوی، یک شیرین کننده طبیعیه که تو چای و سایر نوشیدنی‌ها از اون استفاده می‌شه و حتی میتونین اون رو جایگزین شکر بکنین.
بیاین با انتخاب‌های درست و مصرف مواد طبیعی و اصل از سلامتیمون مراقبت کنیم، تو کشمون عسل‌ها آزمایش شده و شناسنامه دار هستن و تیم کنترل کیفیت نظارت دوره‌ای و مدانی بر کار زنبوردارها داره تا مانع هر تقلبی بشه.

خرید مستقیم از کشاورز

نظری تا به حال ثبت نشده

نظر خود را ارسال کنید